בתוך שנים ספורות, הפכו חדרי הבריחה לסיפור הצלחה אדיר. השילוב בין משחק חברתי לאתגר מחשבתי יצירתי משכו את הישראלים, ואלפי אנשים מבקרים בעשרות חדרי הבריחה בישראל בחופשות ובימות השבוע. בשורות הקרובות נדבר על הפן הבטיחותי בחדרי הבריחה. אין מדובר במקומות מסוכנים, כמובן, אך כמו בכל בית עסק המארח אנשים על בסיס יום יומי, יש להקפיד על מספר כללים חשובים למען בטיחות הצוות והאורחים.

בטיחות  אש

גולת הכותרת של כל נושא הבטיחות בחדרי בריחה בפרט, ובכלל בבתי עסק המארחים מבקרים מדי יום הוא כל נושא בטיחות האש, וביתר דיוק – מערכות כיבוי אש. אלפי שריפות פורצות מדי שנה בבתי עסק ברחבי ישראל. קצרים חשמליים, נר או סיגריה שלא כובתה כמו שצריך או כל גורם אחר עלולים לגרום לשריפה להתפרץ ומאותו הרגע שהופיעה האש הראשונה, זה עניין של דקות מעטות לפני הרס, חורבן וסכנת חיים ממשית.

מערכות כיבוי אש הן אלו המספקות את התגובה הראשונית במקרים של אש ועשן. בדיקות שנעשו גילו כי חשיבותה של תגובה יעילה ונכונה של מערכות אלו בזמן שריפה, גבוהה במיוחד. תכנון נכון של המערכות, תוך כדי הקפדה מדוקדקת על כמות מתזי המים (ספרינקלים), המיקום שלהם ולחץ המים הרצוי בהם, עשוי להוות את ההבדל בין שריפה שכובתה במהירות, לבין כזאת שיצאה מכלל שליטה. לאור זאת, נמליץ בחום: בחרו חברה מנוסה, מקצועית ואיכותית, המתמחה בהקמת מערכות כיבוי אש לעסקים. בנוסף, הקפידו לערוך בדיקות של תקינות המערכת וזאת על פי הוראות החברה. כי באש לא משחקים. בוחרים את הטוב ביותר ונהנים משקט נפשי מוחלט!

מערכות צילום והקלטה

אל חדרי הבריחה האטומים נכנסים אנשים מכלל קצוות האוכלוסייה, בינהם לא מעט מבני דור הזהב. חשוב מאוד לייצר מערכת צילום ותיעוד יעילה, שבה אף נקודה בחדר לא נשארת ללא תיעוד. כבר קרו לא אחת מקרים של אנשים שנפלו ונחבטו, אחרים שהתעלפו או לקו באירועים בריאותיים כאלו ואחרים, ובמקרים כאלו – זמן התגובה הינו קריטי. זכרו שחלק מחדרי הבריחה אפלים או חשוכים, כך שיש להשתמש במצלמות איכותיות, המעניקות תמונה ברורה גם בתנאים קשים. בנוסף לריבוי מצלמות איכותיות ומיקום נכון שלהם, חשוב להכשיר את העובדים כיצד לעבוד עם המצלמות, היכן ולאן להביט, כיצד לתפעל תקלות שונות וכדומה. הגורם האנושי לא פחות חשוב במקרה הזה מהגורם הטכנולוגי.

קשר ישיר ומיידי למוקדי החירום

100, 101, 102… נשמע פשוט לזכור את מספרי החירום בישראל, נכון? אז זהו, שבשעת לחץ, אפילו שלושה מספרים פשוטים, עלולים להוות משימה מסובכת במיוחד. לכן חשוב לחבר את חדר הבריחה שלכם למוקדי החירום באמצעות לחצני חירום גדולים וברורים, שכל עובד יוכל ברגע ליצור קשר עם המוקד המשטרתי, הרפואי או זה של כיבוי השריפות.

והכי חשוב – מודעות של הצוות, הדרכה נכונה, תרגולים לבדיקת תגובות ותרבות ארגונית של עבודה נכונה ובטוחה. בהצלחה!